Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Mazowiecki Instytut Kultury przygotował na jesień specjalny cykl pokazów teatralnych i warsztatów edukacyjnych dla uczniów i ich nauczycieli, zatytułowany Wielka Mała Historia. Do udziału w wydarzeniu zostały zaproszone szkoły, biblioteki i ośrodki kultury z kilkunastu miejscowości Mazowsza. Głównym celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży historią ojczystą poprzez zwrócenie ich uwagi na historię rodziny i najbliższego otoczenia. Projekt ruszył 1 października i potrwa do 13 grudnia 2018 roku. Na program składają się: monodram w wykonaniu aktora Zacharjasza Muszyńskiego pt. Listy do Skręcipitki, warsztaty genealogiczne prowadzone przez dziennikarkę Małgorzatę Karolinę Piekarską oraz zajęcia literacko-plastyczne z pisarką Justyną Bednarek. Uczestnicy spotkań mogą też wziąć udział w konkursie literackim pt. Przedmioty, które mówią. Wręczenie nagród laureatom odbędzie się podczas uroczystego zakończenia cyklu w dniu 13 grudnia 2018 roku w Nowodworskim Ośrodku Kultury.

Szczegółowy program i kalendarz wydarzeń: mik.waw.pl

Koordynator i pomysłodawca projektu: Elżbieta Szymańska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Partnerzy wydarzenia:
Nowodworski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Mazowieckim, Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, Grójecki Ośrodek Kultury w Grójcu, Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem, Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bieżuniu, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu, Gminne Centrum Kultury w Wieliszewie, Centrum Kultury Izabelin, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” w Warce, Pałac w Chrzęsnem, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie, Miejsko-Gminna Biblioteka  Publiczna w Bieżuniu, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Łajskach, Szkoła Samorządowa nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Żurominie.

MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA – pisarka i dziennikarka, z wykształcenia historyk sztuki,
a z zamiłowania varsavianistka i zapalona blogerka – prowadzi blok genealogiczny piekarscy.com.pl. Współpracowała przez wiele lat z TVP, gdzie emitowane były jej reportaże. Była związana z TVP Warszawa, a szczególnie z najstarszym programem informacyjnym Telewizji Polskiej – „Telewizyjnym Kurierem Warszawskim”. Na antenie TVP realizowała programy autorskie m.in. : „Dżingiel”, „Wiarus”, „Detektyw warszawski, czyli na tropie miejskich tajemnic”. Dla TVP zrealizowała kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i reportaży. Przez 12 lat współpracowała z dwutygodnikiem „Cogito”. Publikowane tam felietony „Wzrockowisko” ukazały się drukiem, jako książka. Opublikowała cztery powieści dla młodzieży (Klasa pani Czajki, Tropiciele, Dzika i LO-teria), których akcja rozgrywa się na Saskiej Kępie, gdzie sama mieszka i skąd pochodzą jej przodkowie. Wśród nich pradziadkowie: Antoni Adamski (zwany Antoleńkiem) i Leokadia Karolina z Przybytkowskich Adamska, czyli… autor listów i ich adresatka – tytułowa Skręcipitka.